Домашня освіта для українських дітей в Ірландії

За законом в Ірландії батьки зобов’язані дати дітям мінімальну освіту, що включає арифметику, письмову та усну грамоту – це рівень початкової школи.

Конституція Ірландії визнає сім’ю основним вихователем дитини та визначає обов’язки й відповідальність батьків і держави в сфері освіти. Розділ 14 «Закону про освіту (соціальне забезпечення) 2000 р.» дозволяє батькам навчати своїх дітей в інших місцях, окрім визнаних шкіл, наприклад, вдома або в приватних школах, де не потрібно слідувати національній навчальній програмі. В Ірландії настільки великий пріоритет сім’ї, що зобов’язувати до чогось батьків влада не хоче.

Tusla

Дітей, які здобувають освіту, але не відвідують визнану школу, реєструє «Агентство у справах дітей та сім’ї «Tusla». Воно веде реєстр таких дітей. У ньому вказані імена дітей, які навчаються вдома чи приватних, невизнаних школах. Усі батьки чи опікуни, які хочуть навчати своїх дітей вдома, повинні зареєструвати свою дитину в Tusla. Реєстрація не автоматична. Це юридичне зобов’язання, і батьки або опікуни зобов’язані подати заяву від імені дитини. Tusla надішле інспектора, який подивиться, в яких умовах займається дитина, і оцінить зроблені ним роботи.

У зв’язку з цим, батькам рекомендують вести щоденник щоденних занять і зберігати всі роботи, зроблені дитиною, а в робочих зошитах відзначати, якого числа він зробив роботу.

Щоб зареєструвати дитину на домашнє навчання, необхідно написати заявку до Агентства у справах дітей та сім’ї на електронну пошту: info@tusla.ie . У відповідь вам надішлють форму для заповнення, яку потрібно буде відправити за адресою:

Tusla – Child and Family Agency
Brunel Building
Heuston South Quarter
Dublin 8
Ireland

Закон не визначає “мінімальний рівень освіти”. У керівних принципах дається визначення загальних характеристик, які вимагають, щоб освіта дитини:

 • відповідала віку, здібностям, персональним якостям та особистості дитини;
 • відповідала індивідуальним потребам дитини, беручи до уваги галузі навчання, які її цікавлять;
 • посилювала особистий потенціал дитини, а не пригнічувала;
 • задовольняла сьогоденні та майбутні потреби дитини у контексті культурного, економічного та соціального середовища;
 • забезпечувала розумно збалансований діапазон навчального досвіду, щоб жоден аспект навчання дитини не був пріоритетом на шкоду іншим;
 • розвивала особисті та соціальні навички дитини та готувала її до того, щоб стати відповідальним громадянином;
 • сприяла моральному розвитку дитини;
 • надавала дитині можливості для розвитку її інтелектуальних здібностей та розуміння.

У керівних принципах наголошується, що базові навички слід враховувати щодо визначення цієї мінімальної освіти.

Детально з «Керівництво по оцінюванню освіти в місцях, відмінних від визнаних шкіл» можна познайомитися за посиланням –https://www.tusla.ie/uploads/content/guidelines_assessment_education_outside_schools.pdf

Крім цього, існує кілька юридичних нюансів, пов’язаних із відвідуванням дитиною школи.

По-перше, діти віком до 12 років вважаються недостатньо дорослими, щоб упоратися з надзвичайною ситуацією, і їх не можна залишати вдома самих. Дітей до 16 років не можна залишати самих на ніч. Відповідальність батьків припиняється, коли дитині виповнюється 18 років. Батьків може бути притягнуто до відповідальності за нехтування цього, аж до позбавлення батьківських прав. Маленьких дітей можна залишати лише під наглядом осіб віком від 16 років.

По-друге, право на отримання допомоги на дитину 16 і 17 років мають лише батьки, чиї діти перебувають на денному навчанні. Соціальні служби, у співпраці з Tusla, суворо стежать за регламентом навчання дитини.

По-третє, якщо ви навчаєте своїх дітей вдома чи в інших місцях, крім офіційно визнаних шкіл, ви не маєте права на фінансову підтримку з боку держави.

Особливості ірландської освіти

Вибір підручників

В Ірландії великий вибір підручників. Якщо навчаєшся в школі, то шкільна адміністрація видає список підручників. Коли вчишся вдома, вибираєш сам. Можна використовувати ресурси інтернету.

Переважна більшість батьків, яка тримає дітей на сімейній освіті, психологічно воює зі школою.

В ірландців самостійна робота та самостійні проекти вище цінуються, ніж здатність вивчити. Робота над проектами – це необхідний елемент будь-якої кваліфікованої роботи. Тому це включається до шкільної практики і дуже схвалюється. У середній школі часто використовуються завдання у формі проекту. Інформацію можна брати звідки завгодно. Дуже схвалюється, якщо все у проекті зроблено красиво, вклеєні фото.

Боротьба батьків дітей на домашній освіті

В Ірландії є Асоціація домашньої освіти (вона налічує близько 2000 сімей). https://www.henireland.org/

Боротьба батьків в Ірландії полягала в тому, що вони доводили соціальним службам, що навчання дітей вдома – це не зневага батьківських обов’язків.

Важливо розуміти, якщо дитина прогулює школу і її зупинили на вулиці, то батьки повинні будуть вжити заходів, або соціальні служби втрутяться та дитину заберуть у притулок. А якщо батьки показують, що зареєстрували дитину на сімейній освіті, і їй за розкладом у цей час дозволено гуляти — це інша справа.

Ступені освіти

В Ірландії три ступені освіти:

 • початкова школа
 • средня школа
 • вища освіта

В конці 2-го ступеня здаються іспити Leaving Cert, які дают бали — основу для вступу до коледжу третього рівня.

Випускні іспити проводяться незалежною організацією.

При цьому неважливо, за якою формою навчання займався екзаменуємий. Таким чином, система контролю відокремлена від системи навчання. Крім того, є центр, де можна скласти іспити, якщо ти в жодній школі не значишся, якщо ти на екстернаті. Якщо людина має якісь проблеми, вона, наприклад, не може писати, то для неї іспит проводиться окремо. Результати видаються лише тій людині, яка здавала. Або за допомогою пароля можна переглянути їх в інтернеті.

Якщо ти незадоволений результатами іспитів, їх можна оскаржити.

Корисні посилання та  ресурси

https://vk.com/wall-75908842_10424

https://www.citizensinformation.ie/en/education/the_irish_education_system/home_education.html

Система воспитания и образования в Ирландии. Информация для беженцев из Украины

Пожалуйста, введите адрес электронной почты, для обратной связи.
Для получения бизнес консультации заполните форму на сайте
Метки: , ,

Последние публикации в категории


Похожие публикации

Nasha Gazeta

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


Срок проверки reCAPTCHA истек. Перезагрузите страницу.