Імміграційний статус для біженців з України, які варіанти пропонує Ірландія?

На сьогодні в цій дуже не простій ситуації, найбільш часто повторюється питання моїх клієнтів стосовно переваг та недоліків двох існуючих програм в Ірландії для громадян України і громадян третіх країн, які покинули свою країну в результаті військових дій.

Наразі в Ірландії діють дві програми, які направлені на прийом таких громадян.

Перша – це подача заяви на «Міжнародний захист», яка надає статус біженця, за умови того, що Департамент юстиції винесе позитивне рішення по вашому питанню. Це багатоступеневий процес, який надає право проживати в Ірландії, поки заява буде розглядатися. Процес може

тягтися місяцями, а, іноді, навіть роками,  та припускає подальші стадії прохань у разі негативного рішення, такі як Апеляційний трибунал, юридичний перегляд заяви в Високому Суді Ірландії або ж заява про надання резидентства в Ірландії на гуманітарних засадах. В цьому випадку, при прийнятті рішення про те, що ви можете претендувати на статус резидента на гуманітарних засадах, міністр юстиції Ірландії буде приймати до уваги такі фактори, як ваша інтеграція в ірландське суспільство, гуманітарну основу для вашого прохання, міркування в рамках національної безпеки (тобто, чи переставляєте ви яку-небудь загрозу суспільству, чи є у вас судимості тут та закордоном і тому подібне), ваше сімейне положення та ваші зв’язки з Ірландією.

Людям, які просять захист на цих засадах, надається безоплатне житло в центрах розміщення біженців, їжа, засоби першої необхідності та соціальну допомогу у розмірі €38 на дорослого та €29.80 на дитину на тиждень. Після 6 місяців, якщо ваше питання ще розглядається першою інстанцією, вам буде наданий дозвіл на роботу. Вам також буде надане безоплатне медичне обслуговування та право на безоплатну освіту. Ви не маєте права покидати Ірландію, допоки ваше питання розглядається (якщо тільки не вирішите відкликати свою заяву).

Якщо Вам надали статус біженця, ви отримуєте дозвіл на життя в Ірландії на 3 роки, яке потім можна буде продовжити, або ж подати заяву на натуралізацію (отримання ірландського паспорта). Ви також маєте право на возз’єднання з сім’єю (дружина/чоловік, діти, які не одружені, батьки або неповнолітні брати/сестри). Ви можете отримати Документ мандрівника для виїзду за кордон (але вам все рівно прийдеться отримувати визи в ті країни, котрі того потребують, тобто – це не еквівалент ірландського паспорта) і вам буде заборонено в’їзд в країну, із якої ви спочатку виїхали.

Якщо ж Вам дадуть захист на гуманітарних засадах, у вас, фактично, з’являться всі ті ж права, за виключенням того, що повернення а вашу каїну буде  потім можливим, і заяву на натуралізацію ви матимете змогу подати після 5 років проживання в Ірландії.

Друга програма, яка наразі діє для біженців з України – це програма на основі «Тимчасової директиви ЄС». Переваги цієї програми  і тому, що ви можете нею скористатися безпосередньо по приїзду в Ірландію і вам не потрібно чекати, поки ваше питання буде розглядатися. Вам відразу надається тимчасовий статус резидента країни з правом на роботу і правом на всі соціальні виплати, які надаються незаможнім громадянам Ірландії. Іншими словами, матеріальна допомога, так звана – додаткова соціальна допомога. Це щотижнева виплата соціального забезпечення, яка надається дорослим та дітям, які знаходяться під вашою опікою. Максимальна сума допомоги на дорослого старше 25 років складає €206, €117,70 – на людину віком 18–24 років, €40 – для дітей до 12 років, і €48,00 – для детей 12 – 18 років. Вам не потрібно здавати ваші паспорта, ви можете вільно виїжджати та повертатися до Ірландії. Ви також будете мати широкі права на возз’єднання з сім’єю.

Недолік цієї програми в тому, що вона носить тимчасовий характер і не передбачає продовження (на даний момент). Що чекає власників такого резидентства через рік, буде повністю залежати від розвитку подій в Україні. Наразі, максимальний термін такого проживання – 3 роки і статус може бути відізваний, якщо “небезпечна ситуація в країні припиниться”. Трудно наперед знати, як ірландське законодавство буде змінюватися в результаті конфлікту, та чи буде надана можливість таким резидентам в подальшому подавати заяви на продовження статусу/ можливість натуралізації. На даний момент директива не передбачає таку можливість

Важливо розуміти, що ви не маєте права скористатися і тією й іншою програмами одночасно.

Виходячи з вище згаданого, буде недоцільно одразу подавати заяву на міжнародний захист при в’їзді в країну, якщо ви не впевнені, якою саме програмою ви хотіли би скористатися. Отримання тимчасового резиденства на основі директиви не відміняє можливості в подальшому подати заяву на надання притулку, я рекомендую отримати повноцінну юридичну консультацію, перш ніж ви зробите свій вибір на будь-який крок. При поданні заяви про надання притулку, у вас буде можливість скористатися послугами адвоката на підставі безкоштовної юридичної підтримки, і вам нададуть список таких адвокатів/направлять до них.

Наш офіс також надає юридичне обслуговування особам, які просять міжнародного захисті в Ірландії, і ми будемо раді проконсультувати вас по цьому чи іншому питанні.

Хочеться підкреслити, що існує багато нюансів, при  подачі заяв за будь якою із цих програм, таких як наприклад, дати, коли ви виїхали із країни (до чи після 24 лютого), ваш статус, ваше громадянство/право на резидентство в інших країнах і тому подібне, вимоги щодо віз, статус членів вашої сім’ї, якщо вони не є громадянами України, але були змушені залишити свою країну та безліч інших факторів, які потрібно враховувати. Будемо раді відповісти на ваші запитання.

Відповідь відправлена керуючим партнером компанії MS Solisitors Ольга Шаяку.

Unit 4, Isolde’s Tower, Essex Quay, Dublin 8
Телефон +353 (1) 675 1747
www.ms-solicitors.ie

Вся необхідна інформація для українців, які приїжджають до Ірландії

Метки: , ,

Последние публикации в категории


Похожие публикации

Nasha Gazeta

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


Срок проверки reCAPTCHA истек. Перезагрузите страницу.