Як користуватися громадським транспортом в Ірландії

Нова країна стає ближчою та  зрозумілішою тільки після того, як Ви навчитеся користуватися громадським транспортом.

Ось кілька корисних порад щодо того, як користуватись громадським транспортом в Ірландії.

Люди з України, які приїхали за прихистком, можуть безкоштовно здійснити одну поїздку до кінцевого пункту призначення ірландськими залізницями (Irish rail), в автобусах компаній Bus Eireann, Go-Ahead, Dublin Bus та дублінським міськом трамваєм Luas.

Для того, щоб скористатися цим правом, ви повинні показати водієві автобуса або контролеру на станції ж. д. або у вагоні трамвая:

Ваш український паспорт чи інше посвідчення особи, видане Державою, та підтвердження того, що ви прибули до Ірландії протягом останніх 7 днів, або

Підтвердження статусу від координаційної групи чи благодійної організації, яка займається прийомом українців.

Надалі за проїзд у громадському транспорті доведеться платити, щоправда у 2022 р. тарифи на проїзд тимчасово знижено.

Варто зазначити, що в Ірландії громадський транспорт не такий вже й різноманітний. Міжміські перевезення здійснюються залізницею Irish Rail, якою управляє компанія CIE, у Дубліні та його передмістях курсує міська електричка DART та міський трамвай LUAS. Для поїздок країною можна скористатися послугами автобусної компанії Bus Eireann, а також послугами приватних перевізників. Автобуси Bus Eireann здійснюють і міські перевезення у всіх ірландських містах, окрім Дубліна. У столиці оперують перевізники Dublin Bus та Go-Ahead. Іноді маршрути міських автобусів виходять далеко за межі міста та навіть до інших адміністративних округів, які в Ірландії називаються графствами.

Оплачувати проїзд можна готівкою, кредитною або дебітною карткою, але найпростіше за допомогою Leap Card.
Карту можно придбати онлайн, а також у 1000 місць продажів

Коли Ви купуєте Leap Card, необхідно внести мінімальний кредит на поїздки від €5 до €125. Поповнити її можна в одній з точок продажу, на трамвайних Luas та залізничних зупинках DART (у Дубліні) або за допомогою програми;

Leap Card можна використовувати в міських автобусах Дубліна, Корка, на деяких маршрутах у містах Лімерік, Голвей та Ватрефорд, а також гр. Вестміт, гр. Кілкенні, гр. Слайго і в Дрохеде, на деяких маршрутах Bus Eireann, в трамваї LUAS та електричці DART.

Докладніше про використання

Leap Card зручна тим, що гарантує мінімальний тариф та тариф «90 хвилин», що дозволяє скористатися кількома видами транспорту за €2.00.

Leap Card може бути авторизована конкретним користувачем, але скористатися нею можуть і близькі власника. Є й персоніфіковані карти для дітей, молоді, студентів та ін.

Застосування Leap Card для оплати проїзду:

В автобусі – доторкнутися картою на вході до жовтого пристрою, що зчитує, біля передніх дверей. Вихід із автобуса зазвичай через середні двері. У разі короткої поїздки (2-3 км) скажіть водієві, куди ви їдете при посадці – тоді він зніме меншу суму з карти.

Автобуси в Ірландії зупиняються на зупинках на вимогу, аналогічно до маршруток. Щоб повідомити водія про те, що ви хочете вийти, потрібно натиснути на червону кнопку «STOP» на поручні і переконатися, що загорівся напис «Stopping» (відволікати водія під час руху не можна). Проте, доброзичливі ірландські водії із задоволенням повідомлять про наближення до зупинки, якщо при посадці Ви попередили його про пункт призначення.

Якщо ви чекаєте на автобус на зупинці, підніміть руку, як для таксі. Готуйтеся заздалегідь голосувати, оскільки водії не будуть вдаватися до екстреного гальмування.

Tрамвай / LUAS – перед посадкою прикладіть карту до синього зчитувального пристрою на краю зупинки. Після закінчення поїздки потрібно знову прикласти карту до такого самого пристрою.

Якщо забули докласти Leap Card наприкінці поїздки з вас знімуть максимальний тариф (€2), правда в такому разі будьте уважні – коли поїдете назад, карта може вирішити, що ви тільки приїхали. А знову активуватися вона може лише за кілька хвилин.

Трамвай LUAS зупиняється на всіх зупинках. Для входу та виходу потрібно натиснути на кнопку на дверях.

Приміський поїзд / DART – прикласти карту до турнікету або зчитувального пристрою на станції відправлення та після прибуття. Для входу та виходу потрібно натиснути кнопку на дверях або поруч із дверима.

Прокласти маршрут найпростіше за допомогою карт Google Maps. На кожній великій зупинці автобуса LUAS та DART є список маршрутів та розклад, а також електронне табло, де показано час прибуття/відправлення.

Кожна служба має інтернет сайт і програми для смартфонів. На кожній автобусній зупинці у Дубліні написано номер зупинки. Якщо надіслати номер цієї зупинки смс-кою на номер 53035 – вам повідомлять про час прибуття наступних 4-х автобусів.

Увага! При оплаті готівкою водії дублінського автобуса Dublin Bus та Go-Ahead не дають здачу, тому якщо немає Leap Card потрібно підготувати точну суму грошей.

На зупинках громадського транспорту прийнято дотримуватися правила черги – заходити в транспорт приблизно в тому порядку, як ви прийшли на зупинку – інакше на вас несхвально коситимуться і бурчатимуть. У міських автобусах не можна стояти на другому поверсі.

Міжміські поїзди

Поїзд один із швидких способів подорожей Ірландією, але не найдешевший. Дуже часто переліт на місцевому маршруті авіакомпаній Ryanair або Air Lingus коштує дешевше, ніж поїздка. Хитромудрі ірландці щоправда придумали спосіб подорожувати залізницею дешевше.

Так, наприклад, квиток із Корка до Дубліна поїздом Irish Rail за тарифом «гнучкий зворотний» коштує €32.99 в один бік. Відповідно повний квиток із поверненням до Корку коштуватиме €66. Трохи дешевше обійдеться квиток із фіксованими датами та часом відправлення.

При цьому квиток із Корка до Голвею коштує €17.59, а маршрут пролягає через ту саму станцію Х’юстон у Дубліні. У зв’язку з цим люди почали купувати квиток до Голвею, але доїжджають лише до Дубліна.

Майже всі види громадського транспорту та багато зупинок в Ірландії обладнані для зручності інвалідів на візках.

Увага! У міському автобусі лише одне місце для колясочника чи батьків з коляскою, тому якщо місце вже зайняте, водій може відмовити у посадці.

Візок закріплюється в автобусі спиною вперед. Іноді рампа може бути непрацюючою.

Загалом водії, контролери та працівники кас та станцій дуже добрі та привітні люди – справжні ірландці, тому нічого не бійтеся і не соромтеся, сміливо користуйтеся. Наприкінці поїздки прийнято сказати водієві “дякую” (Thank you)

** Ресурси інтернету та додатки для смартфонів **

Міські  автобуси Дубліна https://www.dublinbus.ie
Мобільні додатки
для айфону – https://apps.apple.com/gb/app/dublin-bus/id450455266
на андроїд – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dublinbus.wearei3&hl=ru&gl=US
Дублінський трамвай / LUAS https://www.luas.ie
Залізниця https://www.irishrail.ie/
Поповнення Leap Card:
iphone: https://apps.apple.com/ie/app/leap-top-up/id1535791064
android: https://play.google.com/store/apps/details?id=ie.leapcard.tnfc&hl=ru&gl=US
Journey Planner: https://www.transportforireland.ie
Додаток для виклику таксі “Free Now” iphone & android: https://free-now.com/ie/download-app-qr-code

Метки: , ,

Последние публикации в категории


Похожие публикации

Подпишитесь на наши странички в социальных сетях и будьте в курсе всех событий Русской Ирландии
Nasha Gazeta

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *