Самозайнятість чи приватне підприємництво (ФОП) для українців в Ирландії

Якщо ви sole trader, він же self-employed, або – «самозайнятий» ви маєте зареєструватися  як платник податку на доходи підприємця Income TAX.

Увага: якщо ви працюєте за наймом та отримуєте основні гроші через PAYE і ваш дохід від «самозайнятості» становить менше €5000, а оборот до €30000 на рік, можна обійтися без реєстрації на Income TAX, а заповнити наприкінці року декларацію у профілі myAccount.

Для того, щоб індивідуальному підприємцю стати на податковий облік, необхідно заповнити форму TR1 або використовувати податковий кабінет myAccounts. Або зареєструватися за допомогою форми TR1, яку необхідно надіслати поштою на адресу Business Registrations Office of the Revenue Commissioners P.O. Box 1 Wexford.

Після того, як податкова зареєструє Вас на Income TAX (зазвичай номер реєстрації збігається з номером соціального страхування PPSN), потрібно завести податковий кабінет в онлайн системі ROS. Через нього ви зможете подавати податкову декларацію за назвою Form 11. Декларація подається по закінченню календарного року. Термін подання декларації до кінця жовтня наступного року. Так, якщо в розпочали роботу в 2022 році, ви маєте здати перший звіт до податкової до 31 жовтня 2023 року. Для ІПП фінансовий рік вважається календарним, тобто, з 1 січня до 31 грудня.

В Ірландії встановлено дві ставки податку на доходи Income TAX 20% та 40% від бази оподаткування.

 • 2022 року ставка податку 20% при чистому річному доході до €36800 та 40% від суми, що перевищує €36800, для самотнього підприємця без дітей.
 • Для сімейної пари з одним працюючим верхня межа €45800
 • Для сімейної пари де обидва партнери працюють верхня межа €73600
 • Для батька/матері одинака €40800.

ІПП надається податкова пільга (Tax Credit) у розмірі €1700 щорічно

Крім цього, доходи підприємця підпадають оподаткуванню зарплатним митом USC.

Стандартні ставки USC  (2022)
RateIncome band
0.5%Up to €12,012
2%From €12,012.01 to €21,295
4.5%From €21,295.01 to €70,044
8%From €70,044.01 and over
11%Self-employed income over €100,000

Дохід рахується, як різниця між отриманими сплатами за товари та послуги, та витратами на виробництво цих товарів та послуг. Тому, ретельно записуйте не тільки всі одержувані платежі, а й усі витрати, пов’язані з бізнесом.

 • Закупівля витратних матеріалів та товарів для перепродажу.
 • Зарплатні відомості, включаючи суми нарахованих та виплачених податків.
 • Оренда та витрати на приміщення для бізнесу.
 • Експлуатаційні витрати на машини та обладнання для бізнесу.
 • Лізингові платежі на машини та обладнання.
 • Бухгалтерські та юридичні витрати.
 • Відсотки на позикові кошти.

Отже, декларацію Form 11 у системі ROS ви заповнили та подали. Система обрахувала ваш податок. Його і треба заплатити?..

НІ. Не все так просто. І в перший рік, у який ви подаєте декларацію – значно більше, на жаль. Після подання податкової декларації ви зобов’язані заплатити дві суми разом:

 • Попередній податок за поточний рік
 • Залишок податку за минулий рік, який ви не сплатили у вигляді попереднього податку.

А чому дорівнює попередній податок? Його ви визначаєте самі, але мінімальна сума дорівнює найменшій з цих двох:

 • 90% податку, який ви заплатите за теперішній рік.
 • 100% податку, який ви сплачуєте за минулий рік

Зрозуміло, що точно ви цього знати не можете. Помилку приблизно до €500 податкова прощає. Але якщо ви заплатили скажемо, €1000 попереднього податку, а наступного року вийшла сума податку €3000 – є шанс отримати проблеми.

Соціальний внесок PRSI

Якщо ви подали декларацію на оподатковуваний дохід понад €5000, то з вас знімається не лише income tax та USC, а й PRSI – 4% від оподатковуваного доходу, але щонайменше €500. Це може виглядати неприємно, але насправді дещо добре, це дає вам за весь рік Class S PRSI contributions. Вони дають значно менше, ніж клас A, який у працівників – але для державної пенсії враховуються.

Також вони дають право на деяку допомогу по безробіттю і ще – по вагітності та пологах.

Подробиці тут: https://www.citizensinformation.ie/en/social_welfare/irish_social_welfare_system/social_insurance_prsi/class_S_prsi.html

VAT – податок на додану вартість

Якщо ваш загальний дохід, як самозайнятого, при наданні послуг (до вирахування витрат) перевищує €37500, доведеться зареєструватися на VAT. Ось із ним без бухгалтера, швидше за все, не впоратися. Але на деякі послуги VAT не поширюється (вони вважаються “VAT exempt”) – освітні, медичні, фінансові, і навіть “живі музичні і театральні вистави, крім випадку, коли під час вистав подається їжа”. Таким чином, якщо ви надаєте лише такі послуги, про VAT можна не думати. Вище ми розібрали приклад, коли підприємець виступає від свого імені, проте трапляються випадки, коли необхідно функціонувати під якоюсь вивіскою, наприклад, салон краси, автосервіс чи школа. У такому разі рекомендується зареєструвати Business name.

Реєстрацією бізнес імені займається “Офіс реєстрації компаній” (Company Registration Office) www.cro.ie.  Для реєстрації найменування потрібно заповнити Форму RBN1. Зараз термін реєстрації може зайняти до 5 тижнів, а «Свідоцтво про реєстрацію бізнес імені» (Certificate of Business Name) випускається в електронному вигляді. Форму можна надіслати на адресу Companies Registration Office, Bloom House, Gloucester Place Lower, Dublin 1 або зробити заявку, використовуючи сервіс онлайн реєстрації CORE  на сайті www.cro.ie. Мито за реєстрацію бізнес імені в офісі CRO – €40, онлайн – €20. Необхідно пам’ятати, що в Ірландії зареєстровано сотні тисяч Business names і придумайте кілька варіантів назв вашого бізнесу, щоб уникнути збігів. У назві заборонено використовувати слова “limited”, “ltd”, “teoranta”, “teo”, “incorporated”, “inc.” або “company”.

Дохід, отриманий в Україні.

У разі отримання доходу в Україні, підприємцем або працівником, який проживає в Ірландії зі статусом тимчасово захищеної особи, можливо скористатися «Угодою про уникнення подвійного оподаткування» підписаною між країнами. Докладніше про угоду за посиланням https://www.revenue.ie/en/tax-professionals/documents/double-taxation-treaties/u/ukraine.pdf


Мы свяжемся с Вами по указанному здесь адресу
Метки: , , , ,

Последние публикации в категории


Похожие публикации

Подпишитесь на наши странички в социальных сетях и будьте в курсе всех событий Русской Ирландии
Сергей Тарутин

Сергей Тарутин

Хотите узнать о том как вести бизнес в Ирландии? Спросите у меня...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *