Система виховання та освіти в Ірландії

Ірландська освітня система, а також саме виховання та догляд за дітьми дуже відрізняються від звичних для більшості пострадянських країн

Діти віком до 12 років вважаються недостатньо дорослими, щоб упоратися з надзвичайною ситуацією, тому їх не можна залишати вдома самих на тривалий час. Дітей до 16 років не можна залишати самих на ніч. Відповідальність батьків припиняється, коли дитині виповнюється 18 років. Батьків може бути притягнуто до відповідальності за нехтування цього до позбавлення батьківських прав. Маленьких дітей можна залишати лише під наглядом осіб віком від 16 років.

Догляд за дітьми
В Ірландії дітей віком від 6 місяців до 15 років можна залишати:

  • у центрах з догляду та нагляду за дітьми;
  • з нянями у їхньому домі або з помічницями по господарству чи доглядальницями (baby-sitter) у вашій оселі.

Держава повністю або частково оплачує такі послуги через Національну програму з догляду за дітьми (National Childcare Scheme, NCS), однак, доступна лише для зареєстрованих постачальників послуг, включаючи центри з догляду та нагляду за дітьми та деяких нянь.

Якщо вам було надано тимчасовий захист, NCS може покрити повну вартість. Ваш місцевий окружний комітет, який можна знайти на сайті www.myccc.ie , допоможе направити вас до регіонального представника NCS, а також знайти місце для вашої дитини.

Ви можете і самі звернутися до дитячого закладу поруч із вашим будинком, щоб дізнатися, чи є у них вільне місце.


Дошкільні заклади
У рамках програми дошкільного виховання та освіти (відома як ECCE) дітям надається 2 роки безкоштовної дошкільної освіти по 3 години на день, 5 днів на тиждень, з вересня по червень. Понад 4 000 установ по всій країні зареєстровані у програмі ECCE, їх послуги повністю оплачує держава.

Дітей приймають у садок (crèche) у віці від 2-х років та 8 місяців і до 5 років та 6 місяців.

Щоб отримати місце, можна безпосередньо звернутися до місцевого дитячого садка, що працює за програмою ECCE. Якщо там немає місць, необхідно звернутися до місцевого окружного комітету з догляду та нагляду за дітьми.

Початкова та середня шкільна освіта
Діти віком від 4-х до 18-ти років мають відвідувати школи.

Початкова школа розпочинається з 4-5 років: 2 роки молодших класів + 6 років старших класів.

До середньої школи діти вступають у віці 12-13 років і навчаються протягом п’яти чи шести років залежно від того, чи студент братиме Транзитний рік. Цей рік «відпустки від шкільних занять» надається за бажанням студента на четвертому році навчання для того, щоб дати можливість освоїти практичні навички та отримати трудовий та життєвий досвід.

Ви можете звернутися до будь-якої місцевої початкової (primary school) або середньої школи (post-primary school) та запитати інформацію про наявність вільних місць у школі для вашої дитини/дітей. Якщо місце є, вам нададуть детальну інформацію про те, як записатися до цієї школи.

Реальна історія мами з України, чия дочка Вероніка почала навчатися у початковій школі Billis NS графства Каван:

«Я хвилювалася за школу найбільше. Але це виявилося найприємнішим моментом після нашого переїзду до Ірландії. Господар будинку, який прийняв нашу сім’ю, попередньо написав запит до найближчої школи, чи зможуть вони прийняти одну українську дитину, і одразу отримав позитивну відповідь. Першого дня приїзду ми з донькою прийшли до школи познайомитися з директором та секретарем, отримали анкету для заповнення, і найближчого понеділка Вероніка пішла вчитися. Шкільну форму спочатку дали батьки, а потім виділила школа разом із підручниками, безкоштовно. Ні страху, ні мовного бар’єру у дитини не було – усі, діти та вчителі, прийняли мою доньку дуже добре. Вчителі додатково займаються 2 рази на тиждень із дитиною, щоб підтягнути англійську (у Вероніки елементарний рівень — розуміє, але не каже), прийняли до спортивної секції. Українська шкільна програма сильніша за місцеву. Це зіграло на руку та не довелося підтягувати ще й предмети. Школа постійно на зв’язку зі мною. Я впевнена, що українські діти не повинні мати жодних проблем в адаптації до ірландської школи. Їм має тут сподобатися – багато ігор, прогулянок на свіжому повітрі, дружні школярі та уважні вчителі».

Багато позитивних коментарів від батьків, які влаштували своїх дітей до шкіл Портліш (Portlaoise). Діти швидко починають навчатися, їх забезпечують шкільною формою та підручниками, дуже хороша організація знайомства та адаптації до школи.

З іншого боку, деякі директори шкіл заявляють про дві головні проблеми: немає місць та відсутність знання мови. Якщо для вирішення другої проблеми, вчителям встановлюють мобільні додатки – перекладачі, щоб можливо було спілкуватися зрозумілою школяреві мовою, то вирішення першої проблеми поки що немає. Інструкцій від держави не надходило, як діяти адміністрації школи у таких випадках. Проблема з місцями у школах стає дедалі актуальнішою у великих містах.

Якщо немає місця в найближчій до вас школі, необхідно звернутися до служби підтримки освіти Tusla, яка знайде його для вас. На сайті www.tusla.ie  можна знайти телефон офісу в кожному регіоні, а на сайті уряду www.gov.ie  ви зможете знайти школи, які знаходяться у вашому районі, а також всю детальну інформацію про виховання та освіту в Ірландії.

Школьний транспорт
У деяких районах діти можуть дістатись до школи на шкільних автобусах Схемою шкільного транспорту.
Щоб подати заявку на шкільний транспорт, люди, які проживають у приватному секторі, мають заповнити спеціальну онлайн-форму через сайт www.gov.ie . Форма скоро буде доступна також українською та російською мовами.
Bus Éireann перевірить наявність шкільного транспорту та вільні місця. Якщо місце є, школі, в якій навчається дитина/діти, буде надано право на участь у Схемі.
А школяреві буде запропоновано місце на існуючу послугу/маршрут. З сім’єю зв’яжуться та повідомлять про видачу квитка. На час очікування на квиток школяру буде дозволено користуватися шкільним транспортом. Водій та інспектор будуть поінформовані про такі випадки заздалегідь.
Для обслуговування дитина має прибути до існуючого пункту збору. Плата за квиток не стягуватиметься на весь період навчання, доки він проживає у прийомній сім’ї в Ірландії. Якщо діти переїжджають жити до іншої сім’ї чи іншого місця, необхідно буде подати нову заяву на шкільний транспорт.
Якщо у вашому районі немає Схеми шкільного транспорту або вільних місць, сім’ї може бути запропонована субсидія, якщо вона несе витрати на транспортні послуги до школи.
Якщо сім’я з дітьми проживає в центрах розміщення (або аналогічних), то тоді директори шкіл самі повинні подати заявку на надання транспорту для дітей, які відвідують їхню школу. Вони самі заповнять форми та передадуть їх до місцевого офісу Регіональної освітньої та мовної групи REALT, який у свою чергу підтримуватиме зв’язок із Bus Éireann для надання послуг шкільного транспорту в міру потреби.
Якщо у Вас є питання про шкільний транспорт, можете зателефонувати за телефоном 057 9325467 або написати на електронну пошту transportapplications@education.gov.ie.

Звільнення від вивчення ірландської мови  в школах
В Ірландії основна державна мова – ірландська, тож вивчення цієї мови –  обов’язковий предмет у школі. Для дітей-іммігрантів це може бути стресом, особливо, якщо дитина говорить російською, українською, намагається швидко освоїти англійську, а тут ще й дуже складна ірландська мова, яка зовсім не схожа на англійську. Адміністрація початкової чи середньої школи має право надати звільнення учням від вивчення ірландської мови у виняткових обставинах.
Прибулі з України можуть скористатися наступним пунктом: «Якщо учень до 12 років (або до останнього року початкової школи включно) навчався за межами держави та не було можливості вивчати ірландську мову».
Батько/опікун повинен надати письмову заяву про звільнення (application for exemption from Irish) директору школи (principal) від імені дитини. Бланк заяви можна роздрукувати із сайту уряду www.gov.ie .
Контакти департаменту освіти з питань звільнення від ірландської мови:
ел.пошта: CAP_Helpdesk@education.gov.ie

Тел: 01 889 2257, дод. 2384

Пожалуйста, введите адрес электронной почты, для обратной связи.
Для получения бизнес консультации заполните форму на сайте
Метки: , ,

Последние публикации в категории


Похожие публикации

Подпишитесь на наши странички в социальных сетях и будьте в курсе всех событий Русской Ирландии
Nasha Gazeta

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *